امروز شنبه - 28 مهر 1397
با ایجاد انحصار در بازار مخالفیم
قدیر قیافه عضو هیات مدیره انجمن سنگ آهن ایران:
با ایجاد انحصار در بازار مخالفیم
تاریخ انتشار : 17 دی 1396
قدیر قیافه؛ عضو هیات مدیره انجمن سنگ‌آهن ایران اظهار کرد: به طور حتم هرگونه عوارض ممنوعیت و محدودیت در هر نوع کالای صادراتی مخالف هستیم.
حمایت دولت از کارخانه‌های فولاد با افزایش تعرفه صادرات سنگ‌آهن به ۱۵ درصد، صدای تولیدکنندگان این ماده معدنی را درآورد.
موضوع اختلاف تولیدکنندگان سنگ‌آهن و فولادی‌ها بحثی قدیمی است که سال‌ها در مجامع مختلف معدنی کشور مطرح شده است، در‌حالی‌که کارخانه‌های فولاد به سنگ‌آهنی‌ها بابت صادرات محصولاتشان به خارج از کشور اعتراض دارند، سنگ‌آهنی‌ها می‌گویند به دلیل این‌که فولادی‌ها بدهی‌های خود را با تاخیر طولانی مدت می‌پردازند، مجبور به صادرات هستیم.
در این میان دولت همیشه نقش میانجی داشته که به نظر می‌رسد در بیشتر مواقع هم کفه ترازویش به سمت فولادی‌ها سنگین‌تر بوده است، تا جایی‌که در بودجه 97، تعرفه 15 درصدی برای صادرات سنگ‌آهن پیشنهاد شده که این موضوع صدای تولیدکنندگان این ماده معدنی را حسابی درآورده است.
قدیر قیافه؛ عضو هیات مدیره انجمن سنگ‌آهن ایران اظهار کرد: به طور حتم هرگونه عوارض ممنوعیت و محدودیت در هر نوع کالای صادراتی مخالف هستیم.
وی در ادامه افزود: خام فروشی معدنی همچون نفت خام، مفهومی دیگر غیر از صادرات سنگ‌آهن دارد، اما همکاران ما در تولید سنگ‌آهن ماده معدنی با ناخالصی 10 تا 15 درصد را به خلوص 50 تا 65 درصد می‌رسانند و این خود یک فرآیند فرآوری محسوب می‌شود که مواد اضافی سنگ‌آهن را از آن جدا کرده و عیار سنگ‌آهن را بالا می‌برد.
قیافه تصریح کرد: هدف دولت از افزایش تعرفه صادرات سنگ‌آهن این بود که سرمایه‌گذاران به دنبال ساخت واحدهای فرآوری بروند، اما باید توجه داشت بخش زیادی از محصولات سنگآهن امروز به صورت کنستانتره صادر می‌شود.
وی اضافه کرد: نکته دیگر این است به تعدادی از افراد در بخش خصوصی پروانه بهره‌برداری از معادن داده شده است تا سنگ‌آهن را اکتشاف و استخراج کنند، بنابراین وظیفه آن‌ها تولید فولاد نیست.
این تولید کننده سنگ‌آهن معتقد است: باید قیمت سنگ‌آهن مطابق قیمت جهانی با حدود 5 درصد تخفیف برای مصرف‌کنندگان داخلی تعیین شود تا در این میان حق هر دو طرف محفوظ بماند.
وی تاکید کرد: بسیاری از واحدهای صنعتی در حوزه سنگ‌آهن مبالغ بسیار هنگفتی را از فولادی‌ها طلبکارند و حتی بعد از گذشت دو سال نتوانسته‌اند پول خود را دریافت کنند، در‌حالی‌که باید حقوق کارگران، مالیات و بیمه را بپردازند و در‌صورتی‌که نتوانند محصول خود را به خارج از کشور صادر کنند دچار مشکلات جدی شده و حتی به ورشکستگی می‌رسند.
قیافه اضافه کرد: دولت می ‌واهد توازن را با فشار روی سنگ‌آهن تامین کند؛ یعنی از سود سنگ‌آهنی‌ها کاهش داده و رانتی به مصرف‌کننده سنگ‌آهن بدهد، در واقع دولت اجازه ندارد به نفع یک گروه در بازار انحصار ایجاد کند.
وی با مطرح کردن این پرسش که با وضعیت کنونی چگونه واحدهای سنگ‌آهنی می‌تواند توسعه پیدا کند،گفت: بسیاری از واحدهای معدنی همچون چادرملو و گل‌گهر از محل درآمدهای حاصل از صادرات نسبت به ایجاد واحدهای جدید اقدام می‌کنند و در صورت قطع درآمد صادراتی این واحدهای معدنی مهم کشور نیز متوقف خواهد شد.
عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان سنگ‌آهن گفت: اگر بازار داخلی فراهم باشد دیگر نیازی به صادرات نداریم و ارزش‌افزوده بیشتری نیز در داخل کشور باقی خواهد ماند./
فرانک امیدی قیافه,قدیر ,سنگ آهن,انجمن ,عوارض 140
گالری عکس