امروز شنبه - 28 مهر 1397
 فرار سرمايه‌گذاران با عوارض سنگین صادرات سنگ آهن
فرار سرمايه‌گذاران با عوارض سنگین صادرات سنگ آهن
تاریخ انتشار : 23 دی 1396
رئيس سابق هيات مديره انجمن سنگ آهن ايران با اشاره به اينکه در قانون، رفع موانع توليد ساز و کار صادرات مواد معدني پيش بيني شده، بيان کرد که وضع عوارض صادراتي بر محصولات سنگ آهني فقط باعث خروج سرمايه گذاران از اين حوزه مي‌شود.

فرار سرمايه‌گذاران با عوارض سنگ آهن

رئيس سابق هيات مديره انجمن سنگ آهن ايران با اشاره به اينکه در قانون، رفع موانع توليد ساز و کار صادرات مواد معدني پيش بيني شده، بيان کرد که وضع عوارض صادراتي بر محصولات سنگ آهني فقط باعث خروج سرمايه گذاران از اين حوزه مي‌شود. قدير قيافه در گفتگو با ايسنا، با اشاره به طرح افزايش پلکاني تعرفه صادرات سنگ آهن به ۱۵ درصد تا ۱۳۹۸ در شوراي عالي معادن گفت: در اين رابطه حتي شايعاتي از قول معاونت معدني وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح شده بود که بزودي بر روي کنسانتره سنگ‌آهن نيز عوارض صادراتي وضع خواهد شد که البته در گفت‌وگويي که با آقاي سرقيني معاون معدني وزير داشتم، وي اين صحبت را تکذيب کرد. وي افزود: مجموعه صحبت‌ها و البته تصميماتي از اين قبيل، علامت‌هاي منفي است که به سرمايه‌گذاران بخش معدن داده مي‌شود و سبب خروج ايشان از اين حوزه خواهد گرديد. عضو کميسيون معدن و صنايع معدني اتاق ايران با بيان اينکه سرمايه گذاران بايد بتواند براي سرمايه خود تصميم گيري کنند اظهار کرد: وقتي سرمايه‌گذار عدم پشتيباني بانک‌هاي داخلي در اعطاي تسهيلات ارزان‌قيمت و مناسب به توليدکنندگان را مشاهده نميکند و هزينه توليد هم هر سال بالاتر مي‌رود، تنها راه پيش روي خود براي تامين مالي را صادرات محصول خود يافته و نياز دارد با صادرات سنگ آهن دانه بندي به بازارهاي صادراتي و استفاده از درآمد ارزي حاصله به خريد تجهيزات و ماشين آلات به ايجاد واحد فرآوري خود بپردازند. قيافه درخصوص کشش بازار داخلي براي مصرف محصولات معدني به خصوص سنگ‌آهن گفت: با بررسي آمار ساليانه صادرات سنگ‌آهن دانه‌بندي شده، کاهش محسوس صادرات اين محصول مشهود است و مي‌توان گفت ترکيب صادرات بخش سنگ آهن ايران امروز شامل کنسانتره سنگ آهن و بخش کوچکي سنگ آهن دانه‌بندي مي‌شود و اين نشان مي‌دهد که خود توليدکنندگان کوچک و متوسط سنگ آهن به سمت عرضه محصول به بازار داخلي مي‌روند. وي افزود: وقتي توليدکنندگان کوچک ومتوسط سنگ آهن بي هيچ فشاري به سمت عرضه محصول به داخل کشور حرکت مي‌کنند، هيچ دليلي وجود ندارد که وضع عوارض صادراتي اتفاق بيفتد و پالس منفي در فضاي سرمايه‌گذاري انتشار يابد.

قيافه ادامه داد: اگر در فرآيند عرضه در بورس کالا مشتري براي محصول پيدا نشد، مازاد محصول عرضه شده در بورس کالا به‌عنوان محصولي که‌امکان صادرات دارد، مشخص مي‌‌شود که بايد بدون هيچ‌گونه عوارضي قابليت صادرات داشته باشد. وي با بيان اينکه نبايد با وجود قوانين فعلي دوباره‌کاري کرد، تصريح کرد: تمام اين‌ها مواردي است که قانونگذار مورد تاکيد قرار داده و تکليف کار را مشخص کرده حالا نبايد ما خودمان دوباره با ايجاد فرآيندهاي اضافي و تصميم‌هاي خارج از قانون عوارض وضع کرده و به صاحبان کسب و کار سنگ آهن و بازار شوک وارد کنيم. عضو هيات مديره انجمن سنگ آهن ايران در خصوص وضعيت عوارض طرح شده براي صادرات سنگ آهن گفت: البته اين عوارض تاکنون وضع نشده است.

پيشنهاد عرضه سنگ آهن در بورس کالا

هزينه‌هاي توليد در معادن سنگ‌آهن ايران پايين‌تر از بزرگ‌ترين توليدکننده‌هاي جهاني است، آنچه رقابت‌پذيري اين معادن را در صادرات کاهش مي‌دهد هزينه‌هاي سنگين بعد از معدن يعني حمل زميني، بندري و دريايي است. در همين ارتباط سجاد غرقي، عضو هيات نمايندگان اتاق ايران در گفتگو با خبرنگار «تجارت» گفت: پيشنهاد عوارض تنها به‌صورت بخشي به حمايت گزينشي از برخي فولادي‌هاي «خصولتي» پرداخته و اين به معناي مداخله دولت به نفع يک بخش و به ضرر بخش‌هاي ديگر زنجيره ‌است. اين عضو خانه معدن ايران گفت: مکانيزمي‌که به‌عنوان بخش خصوصي پيشنهاد داده‌ايم، هم براي عرضه سنگ‌آهن در بازار داخلي و هم خارجي، مکانيزم بورس کالا است اما اين کار بايد بدون دخالت دستوري در قيمت‌گذاري انجام شود.

غرقي درباره عرضه سنگ‌آهن در بورس کالا ادامه داد: اگر نگاه ما درون‌زا و برون‌نگر است بايد با شاخص‌هاي جهاني حرکت کنيم. در نتيجه بورس کالا مي‌تواند محلي براي عرضه سنگ‌آهن در رينگ داخلي و صادراتي باشد. وي افزود: اين مکانيزم در صورت اجراي اصولي، امکان حضور ما در بازارهاي جهاني و دسترسي به منابع مالي خارجي را نيز در بلندمدت تسهيل مي‌کند و بايد چه براي فروش داخلي و چه براي صادرات از مکانيزم بورس کالا استفاده شود. غرقي گفت: با توجه به افت قيمت‌هاي جهاني در سه سال گذشته و نيز سياست‌هاي انقباضي، در بخش معدن دچار خونريزي شديد در حوزه سرمايه‌گذاري هستيم، يعني نه‌تنها سرمايه جديد وارد نمي‌شود بلکه سرمايه‌هاي گذشته نيز در حال مستهلک شدن و فرار از بخش معدن هستند. اين نگراني وجود دارد در صورت تداوم وضعيت موجود، به‌رغم وجود ظرفيت‌ها نه‌تنها بازارهاي صادراتي را براي هميشه از دست بدهيم، بلکه در دهه آينده به واردکننده سنگ‌آهن تبديل شويم. وي در ادامه صحبت‌هاي خود با اشاره به موضوع تکميل زنجيره فولاد، بيان کرد: بايد به اين موضوع توجه داشت که الزاما تکميل زنجيره و ايجاد ارزش افزوده در يک راستا نيستند و ضرورتي وجود ندارد که در هر شرايطي به دنبال تکميل زنجيره در هر واحد معدني باشيم.

 

بسترسازي براي حضور بخش خصوصي

در تازه‌ترين آمارهاي وزارت صنعت، شمار معادن فعال ايران ۶ هزار معدن اعلام شده با استخراج سالانه بيش از ۴۰۰ ميليون تن مواد معدني. در افق سال ۱۴۰۴ اما ميزان استخراج سالانه مواد معدني بايد از۵۰۰ ميليون تن فراتر رود. افزايش اکتشاف‌ها و ظرفيت‌هاي بالقوه بخش معدن، توجه بيش از پيش قابليت‌هاي صنايع معدني را انکار ناپذير مي‌کند، همين عوامل ضرورت جذب سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي و استفاده از فناوري‌هاي روز را براي توسعه اين صنايع دوچندان مي‌کند. غرقي در ادامه با اشاره به اينکه ۱۳ ميليون تن از صادرات سنگ‌آهن به بخش خصوصي مربوط مي‌شود، تصريح کرد: اين سياست دولت مبني بر افزايش عوارض صادراتي سنگ‌آهن منجر به آسيب و ورشکستگي بخش خصوصي مي‌شود، زيرا در بازار داخلي قيمت سنگ‌آهن را شرکت‌هاي فولادي که دولتي هستند، تعيين مي‌کند. اين عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني همچنين با اشاره به اينکه تصميمات دولت بخش خصوصي را تحت تاثير قرار مي‌دهد، اظهار کرد: در شرايط کنوني که کشورهاي رقيب همچون برزيل و استراليا صادرات سنگ آهن خود را به چين افزايش داده‌اند، چالش هاي داخلي باعث مي‌شود صادرکنندگان بازارهاي خارجي را از دست بدهند. غرقي در پايان گفت: با توجه به اينکه دولت قصد دارد يک صندوق پروژه براي حمايت از معادن راه‌اندازي کند و از سوي ديگر در لايحه ضد رکودي اعلام کرده براي حمايت از توليد مشوق‌هايي همچون کاهش ماليات بر ارزش‌افزوده، کاهش حقوق دولتي، تسهيل در دريافت وام و… در نظر گرفته، به همين دليل بستر لازم براي ورود بخش خصوصي در فرآوري مواد معدني فراهم کرده است.

فرانک امیدی غرقی ,قیافه ,انجمن سنگ آهن ,عوارض ,بوس کالا 146
گالری عکس