امروز یکشنبه - 4 فروردین 1398
معرفی کارخانه‌های تولید کنسانتره با روش خشک در پنجمین همایش سنگ آهن ایران
معرفی کارخانه‌های تولید کنسانتره با روش خشک در پنجمین همایش سنگ آهن ایران
تاریخ انتشار : 22 فروردین 1397
عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران گفت: در پنجمین همایش بین‌المللی سنگ آهن ایران، کارخانه‌های کنسانتره‌ای را که به روش خشک تولید دارند، معرفی خواهیم کرد زیرا کشور ما در منطقه کم‌آب قرار دارد.
هادی گلزار در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به در پیش بودن پنجمین همایش بین‌المللی سنگ آهن ایران در 18 اردیبهشت ماه سال جاری توضیح داد: نخستین موضوعی که در ارتباط با همایش انجام گرفت، تغییر تاریخ برگزاری بود. دوره‌های گذشته همایش در دی ماه برگزار می‌شد، در حالی که دی ماه تعطیلات سال نو میلادی کشورهای دیگر بود. این دوره همایش در اردیبهشت ماه برگزار می‌شود، علت این موضوع آن است که این دوره بین‌المللی است و در نظر داریم از کشورهای دیگر برای حضور در همایش دعوت کنیم.

وی افزود: درباره موضوعات مهمی که در این دوره مطرح می‌شود باید بگویم، یکی از موضوعات بحث آینده 10 ساله سنگ‌آهن است که مورد بررسی قرار می‌گیرد تا برای آن برنامه‌ریزی شود. موضوع دیگر محیط زیست بوده که برای بخش معدن بسیار مهم است. متاسفانه گزارش اجرایی محیط زیستی برای 55 میلیون تن فولاد وجود ندارد و پیش‌بینی نکرده‌ایم چه اثرات زیست محیطی در 1404 وجود خواهد داشت. موضوع مهم دیگر بحث فرآوری خشک است. در همایش کارخانه‌های کنسانتره‌ای که به روش خشک تولید دارند را معرفی خواهیم کرد زیرا کشور ما در منطقه کم‌آب قرار دارد.

مدیرعامل شرکت معادن سنگ آهن احیاء سپاهان درباره حال عملکرد دولت در حوزه معدن توضیح داد: می‌توان گفت عملکرد نه خوب و نه بد بوده ‌است. به‌هرحال با بحران اقتصادی در کشور مواجه بودیم اما می‌شد بهتر از این کار کرد. در دولت حالت جزیره‌ای وجود دارد، یعنی متاسفانه هر استان برای خود شرایطی داشته و قوانینی برای خود وضع کرده که باعث سخت شدن کار می‌شود. می‌توان گفت دولت تنها نمره قبولی را در این بخش گرفته است.

گلزار درباره مشکلات بخش معدن با محیط ‌زیست نیز عنوان کرد: انجمن سنگ‌آهن چندین جلسه با محیط زیست داشته است. حتی با آقای کلانتری نیز جلسه‌ داشتیم. دید ایشان نسبت به معدن بسیار خوب بود اما برخی افراد در محیط زیست دیدگاه پوپولیسمی دارند که کار را بسیار سخت می‌کنند. به عنوان مثال چرا نباید کار در D19 آغاز شود، آنها معتقدند در مسیر یوزپلنگ قرار دارد. این نگاه پوپولیسمی شرایط کار کردن در مناطق پرپتانسیل کشور را سخت کرده است. این موضوع بسیار بد است. چند جلسه برگزار شده که یکی از آنها درباره D19 بود تا کار خود را شروع کند. در رابطه با بحث محیط زیست باید کار از طریق تشکل‌ها جلو برود.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران افزود: قصد داریم از طریق انجمن کار را جلو ببریم تا ابتدا تمامی شرایط محیط زیستی را فراهم کرده و سپس تولید انجام شود. همچنین در حوزه آب، بحث تامین در مناطق خواف را در دستورکار داریم.
فرانک امیدی گلزار ,سنگ آهن ,همایش ,کم عیار 167
گالری عکس