امروز چهارشنبه - 2 مرداد 1398
 نگاهی به بازار سنگ آهن استرالیا
بررسی کاهش قیمت سنگ آهن
نگاهی به بازار سنگ آهن استرالیا
تاریخ انتشار : 20 تیر 1397
بر اساس اخبار منتشر شده در سال 2018، استرالیا انتظار دارد تا پایان سال حجم صادرات سنگ آهن خود را به 860 میلیون تن برساند که کمتر از 874 میلیون تن صادراتی است که در گزارش ماه مارس منتشر کرده بود.
حجم صادرات سنگ آهن استرالیا در سال 2017 چیزی در حدود 827 میلیون تن بود. انتظار می‌رود صادرات سنگ آهن استرالیا طی سال‌های 2019 و 2020 رشد کند و به ترتیب به 880 و 891 میلیون تن برسد. این پیش‌بینی‌ها در گزارش‌های جدید منتشر شده در بازار سنگ آهن استرالیا نسبت به گزارش‌های قبلی بدون تغییر بوده است.

به گزارش «فلزات آنلاین» طبق اخبار منتشر شده حجم صادرات سنگ آهن استرالیا با رشد 3.4 درصدی به 200 میلیون تن در 3 ماه نخست سال 2018 رسید. دلیل رشد صادرات، بهبود بهره‌وری در مجتمع Pilbara ریوتینتو در استرالیا بیان شده است. در ضمن ایجاد زیرساخت‌های مناسب ریلی توسط شرکت BHP را نیز در این رشد نمی‌توان نادیده انگاشت.

افزایش بهره‌وری و جایگزین کردن معادن کم‌بازده در واحدهای عملیاتی Rio Tinto و BHP در راستای اهداف بلندمدت و همچنین راه‌اندازی برخی از پروژه‌های کوچک‌تر، برای افزایش تولید در نظر گرفته شده است. میانگین قیمت سنگ آهن فوب استرالیا حدود 59.40 دلار استرالیا برای هر تن در سال 2018 پیش‌بینی شده است که 4 درصد کمتر از چشم‌انداز و پیش‌بینی پیشین در ماه مارس بود؛ در پیش‌بینی پیشین به‌عمل آمده از میانگین قیمت صادراتی سنگ آهن استرالیا، قیمت 61.80 دلار استرالیا برای هر تن در نظر گرفته شده بود.

طبق پیش‌بینی‌ها میانگین قیمت صادراتی سنگ آهن استرالیا طی ماه‌های باقی‌مانده از سال، 65.5 دلار استرالیا برای هر تن برآورد شده است. همچنین با توجه به کاهش کلی تقاضای جهانی و متعاقبا کاهش قیمت‌ سنگ آهن، پیش‌بینی قیمت برای سال 2019 حدود 50 دلار برای هر تن و پس از آن در سال 2020 در حدود 49 دلار برای هر تن در نظر گرفته شده است.

 در حالی‌که رشد اخیر قیمت فولاد، چشم‌انداز مثبت‌تری را برای تولیدکنندگان این کالا ترسیم کرده است، به‌نظر می‌رسد سیاست‌های زیست‌محیطی چین و افزایش ظرفیت تولید سنگ آهن توسط شرکت واله برزیل منجر به ایجاد مازاد عرضه جهانی برای سنگ آهن و در نتیجه کاهش قیمت آن شود. نمودار 1 تغییرات قیمت سنگ آهن فوب استرالیا را در طول یک دهه نشان می‌دهد. چنان که پیداست قیمت سنگ آهن در سال‌های اخیر به‌طور کلی کاهش پیدا کرده است. کاهش تقاضای سنگ آهن در سال‌های پس از 2016 عمدتا تحت تأثیر اقدامات زیست‌محیطی چین بوده است. هر چند برای نوسانات قیمتی، دامنه‌های خیلی بالایی پیش‌بینی نمی‌شود، اما کاهش قیمت سنگ آهن برای سال‌های آتی دور از ذهن نخواهد بود.

فرانک امیدی قیمت ,سنگ آهن ,استرالیا 205
گالری عکس