امروز یکشنبه - 4 فروردین 1398
نخستین کارخانه فرآوری سنگ آهن هماتیت کم عیار
با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی افتتاح می‌شود
نخستین کارخانه فرآوری سنگ آهن هماتیت کم عیار
تاریخ انتشار : 13 مرداد 1397
رئیس هیات عامل ایمیدرو از افتتاح نخستین کارخانه فرآوری سنگ آهن هماتیت کم‌عیار در جلال‌آباد زرند خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، مهدی کرباسیان با اشاره به ویژگی‌های شاخص این پروژه اظهار کرد: تکنولوژی جدید فرآوری سنگ آهن هماتیت کم‌عیار (که تاکنون در ایران وجود نداشت) و همچنین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساخت این طرح، به‌عنوان دو مشخصه قابل توجه کارخانه فرآوری سنگ‌آهن جلال آباد زرند به شمار می‌آید.

کرباسیان با یادآوری وظایف توسعه‌ای ایمیدرو، گفت: این سازمان اقدام به فراخوان سرمایه‌گذاری در تولید کنسانتره از سنگ هماتیتی کم‌عیار کرد که در سال ۹۳ برنده آن مشخص شد. این پروژه به‌عنوان نخستین طرح جذب سرمایه‌گذار ایمیدرو در قالب فراخوان در حوزه سنگ آهن محسوب می‌شود.

وی افزود: کارخانه پرعیارسازی از سنگ‌معدن هماتیتی با استفاده از دپوهای کم‌عیار، در مجاورت معدن جلال‌آباد ساخته شده که با سرمایه‌گذاری (شرکت فکور صنعت) به میزان ۱۵۷ میلیارد تومان تحقق یافته است. کرباسیان یادآور شد: طی سال‌های گذشته ۱۰میلیون تن سنگ آهن کم عیار (۳۴درصد) در مجاورت این معدن دپو شده بود. رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره اشتغال این طرح اظهار کرد: در این کارخانه ۲۴۰ نفر به‌صورت مستقیم و بالغ بر ۵۸۰ نفر به‌طور غیر مستقیم مشغول به کار شده‌اند. وی با یادآوری اینکه احداث کارخانه ۱۸ ماه از زمان موثر شدن قرارداد و مطابق برنامه زمان‌بندی راه‌اندازی انجام شده است،‌ گفت: این کارخانه باخوراک ورودی۲/ ۲میلیون تن در سال،‌ از توان تولید سالانه ۶۰۰ هزار تن کنسانتره سنگ آهن با عیار آهن بالاتر از ۶۶ درصد برخوردار است. کرباسیان تاکید کرد: این طرح با هدف ارتقای بهره‌وری معادن و معدن‌کاری به شمار می‌آید که اکنون بستر استقبال سایر شرکت‌ها درخصوص بازفرآوری و افزایش بهره‌وری سایر معادن را به دنبال داشته است. به گفته کرباسیان، با استفاده از تکنولوژی جدید در فرآوری مواد معدنی کم‌عیار که غیرقابل استفاده بوده است می‌توان ضمن تامین مواد اولیه واحد‌های صنعتی، به ایجاد اشتغال و افزایش بهره‌وری معادن نیز کمک کرد.

فرانک امیدی کرباسیان,کارخانه ,فراوری ,هماتیت ,کم عیار 115
گالری عکس