امروز جمعه - 30 فروردین 1398
شفافیت قیمتی زنجیره تولید فولاد تنها در بورس کالا امکانپذیر است
مهرداد اکبریان، رئیس انجمن سنگ آهن ایران:
شفافیت قیمتی زنجیره تولید فولاد تنها در بورس کالا امکانپذیر است
تاریخ انتشار : 19 شهریور 1397
رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن گفت: ضروری است که در بازار کالاهایی مانند زنجیره تولید فولاد، شفافیت قیمتی و نظام قیمت گذاری بر مبنای عرضه و تقاضا حاکم باشد که این مهم در بستر بورس کالا دست یافتنی است.

سهمیه بندی و قیمت گذاری دستوری تعادل بازارها را به هم می ریزد

مهرداد اکبریان طی گفتگویی بیان کرد: در بورس کالا قیمت واقعی کالاها کشف می‌شود، زنجیره تولیدکننده تا مصرف‌کننده با هم مبادله کالایی دارند و هر دو سمت معامله نیز راضی هستند؛ چراکه از ارزش افزوده‌ای که روی محصول ورودی خود دارند، می ‎توانند سود واحدهای تولیدی خود را به دست بیاورند.

وی در ادامه افزود: اکنون در شرایطی قرار داریم که تحریم ها مانع صادرات سنگ آهن و مقاطع فولادی می‌شود و تولید نیز کاهش می‌یابد. در واقع بسیاری از کارخانه هایی که نمی‌توانند قراردادهای مناسبی منعقد کنند، مجبور می‌شوند از عرصه فعالیت های اقتصادی خارج شده و یا در دوران رکود، تولید خود را کاهش دهند. در این شرایط احتمالا دولت وارد قیمت گذاری دستوری و تعیین سهمیه ‌بندی مواد اولیه مصرفی در داخل بین کارخانه های بزرگ تا کوچک می شود، اما تجربه ثابت کرده که دخالت در بازارها خود عامل برهم ریختگی تعادل و توازن است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن تصریح کرد: علاوه بر این ما برای تعادل بخشی به بازار کالایی، اعتقادی به کارایی روش‌های کنترل دولتی قیمت‌ها یا سیاست قیمت‌ گذاری دستوری نداریم و معتقدیم که اگر تنظیم بازار را تولیدکنندگان و مصرف کنندگان داخلی به دست گیرند، خودشان از لحاظ قیمت و میزان تولید به تعادل می‌رسند. این حالت از دخالت دستوری و کنترل بازار و همچنین شیوه سهمیه بندی کاملا متفاوت و کاراتر است.

وی ادامه داد: البته دولت می‌تواند تامین مواد اولیه را برای صنایع پایین دست سهل کند تا به عنوان مثال محصولات صنایع بالادست از طریق بورس به مصرف کنندگان عرضه شود. این همان روشی است که در بورس کالا اکنون انجام می‎شود و ما اعتقاد داریم که اقدام مثبتی است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن تاکید کرد: بنابراین ضروری است در بازار کالاهایی مثل زنجیره تولید فولاد، شفافیت قیمتی و نظام قیمت گذاری آزاد را که به کمک بورس کالا دست یافتنی است، حفظ کنیم.

اکبریان با بیان اینکه در مسیر آزادسازی اقتصادی قطعا بورس کالا در ابتدای راه بوده و اکنون در مسیر تقویت قرار دارد، اظهار کرد: اگر وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور به پایداری برسد و در روند عرضه و تقاضا و قیمت کالاها نیز دخالت‌های دستوری وجود نداشته باشد، آن زمان است که کارایی بورس  بیش از گذشته خودنمایی می‌کند.

وی افزود: در زنجیره تولید فولاد نیز برخی از بخش‌های زنجیره در بورس حضور داشتند و ما در حال مذاکره با سایر بخش‌ها هستیم تا تولیدکنندگان کم کم به این سمت وارد شوند. از سوی دیگر مصرف‌کنندگان اصلی از بورس کالا خرید خود را انجام دهند.

تقویت ابزارهای مالی بورس کالا

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن عنوان کرد: برخی از مقامات دولتی عقیده دارند که مصرف‌کننده اصلی باید به تولیدکننده اصلی متصل شود و غیر از این را واسطه‌ گری می‎دانند، اما طی  سال‎های گذشته که بسیاری از واحدهای تولیدی از حمایتی برخوردار نبودند، این سرمایه ‌گذاران داخلی بودند که توانستند از تولید حمایت کرده و بازار را تنظیم کنند. البته این مطلب اشاره به کسانی نیست که محصولی را خرید می‎ کنند و همان روز آن را با قیمت بالاتر می‌‎فروشند؛ بلکه منظور سرمایه ‌گذاران و واسطه‌های ضروری هستند که باعث گردش مالی و کاری در چند واحد تولیدی می‌شوند که حضور آنها هم به نفع تولیدکننده و هم به نفع مصرف کننده بوده و خود نیز سود می‌کردند.

اکبریان در ادامه خاطرنشان کرد: بورس کالا باید از لحاظ ابزاری تقویت شود؛ یعنی روش‎ های دیگر معاملاتی را نیز در سیستم خود وارد کند. به عنوان مثال از تهاتر کالایی در معاملات کالایی مختلف استفاده کند تا معاملات تنها بر مبنای پول نباشد و تامین زنجیره فولاد با مبادله کالا بین بخش‌های مختلف امکانپذیر شود؛ چراکه بازار داخلی در حال تضعیف است و در شرایط تحریم بازار خارجی نیز تا حدودی از دست می‌رود.  بنابراین به کمک این روش ها باید انجام معاملات تسهیل شود. در شرایط بحرانی اقتصاد کشور باید به دنبال روش‌های عقلانی باشیم و چه جایی را بهتر از بورس می‎توان یافت که این عقلانیت و منطق در آن پیدا شود؟

وی گفت: بعد از وضع عوارض برای صادرات سنگ آهن، شایعه ‌ای مبنی بر خروج معاملات سنگ آهن از بورس کالا و قیمت‌ گذاری دستوری بر آن منتشر شد. گویا دولت در نظر دارد تا با خروج معاملات سنگ آهن از بورس کالا و قیمت ‌گذاری دستوری اقدام به اصلاح قیمت‌ها کند، اما این موضوع به ضرر شرکت‌ها بوده و مسلما حضور در بورس کالا بسیار علمی تر و موفق ‌تر است.

رئیس انجمن سنگ آهن گفت: متاسفانه صحبت‌هایی در خصوص خروج معاملات محصولات سنگ آهنی از بورس کالا نیز شنیده می‌شود تا از این طریق خرید و فروش به صورت دستوری و براساس نرخ مشخص باشد. این موضوع اصلا مثبت نبوده و می‌ تواند به ضرر صنایع باشد؛ گویا جلساتی نیز در این  خصوص گذاشته شده است. وی در پایان تاکید کرد: عوارض صادرات کنسانتره طی اقدامی درست کاهش یافت، اما وضع عوارض بر سنگ آهن منجر خواهد شد تا شرکت‌ها نتوانند به خوبی تولید داشته باشند. ما معتقدیم که تمامی اجزای زنجیره فولاد نباید به لحاظ صادراتی محدودیتی داشته باشند؛ چراکه ما ابتدا بازار داخل را تامین کرده و سپس مازاد تولید را صادر می‌کنیم. Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
فرانک امیدی مهرداد اکبریان ,بورس کالا ,انجمن ,سنگ آهن ,فولاد 136
گالری عکس